Scoala poate sa inceapa pe 16 septembrie!

Exista in continuare posibilitatea ca scoala sa inceapa pe 16 septembrie si vacanta elevilor sa fie prelungita. Ministerul Educatiei precizeaza ca analizeaza in continuare aceasta varianta, desi Comisiei de Dialog Social (CDS) a concluzionat ca nu este de acord cu prelungirea vacantei, insa rolul ei este doar unul consultativ.

“Ca urmare a discutiilor din spatiul public cu privire la data de incepere a noului an scolar, Ministerul Educatiei Nationale precizeaza ca, la nivelul institutiei, sunt analizate punctele de vedere exprimate in cadrul Comisiei de Dialog Social, intrunita luni, 5 august 2019.

In acest sens, subliniem faptul ca proiectele dezbatute de membrii CDS nu sunt supuse votului, avizul partenerilor de dialog social fiind unul consultativ.

Reprezentantii MEN vor continua in zilele urmatoare consultarile cu beneficiari, precum si parti implicate in sistemul de invatamant public, astfel incat structura noului an scolar sa vizeze interesul superior al elevilor si sa raspunda nevoilor acestora”, precizeaza Ministrul Educatiei.

Prin urmare, inca nu a fost luata o decizie oficiala cu privire la data inceperii anului scolar si discutiile cu partenerii de dialog social continua. In acest sens, elevii nu pot sa ia deocamdata in calcul nici data de 9, nici data de 16 septembrie.

In sedinta de guvern din 31 iulie, premierul Viorica Dancila i-a solicitat ministrului Educatiei de atunci, Ecaterina Andronescu, sa ia in calcul inceperea anului scolar de la 16 septembrie.

Federatia Elevilor din Romania a dezaprobat aceasta propunere, afirmand ca este un „sacrificiu in favoarea firmelor de turism”, amintind ca data inceperii anului scolar a fost fixata prin ordin de ministru pe 9 septembrie.

Sursa: Portal învățământ